בניית אתר תדמיתי
בניית אתר חנות
 
 
   
דף הבית >> טיפים בבניית אתרים >> בניית דף בית מוצלח
 

בניית דף בית מוצלחדף הבית של האתר הוא הדף הראשון אותו רואה הגולש והוא מקבל את מירב הפוקוס ממנועי החיפוש. 
המטרה הסופית של אתר היא לשווק – שירות, מוצר, פניה, פעולה כלשהי – ודף הבית של האתר אמור לתמצת בקצרה ובאופן יעיל מה האתר מציע. 
במקרים רבים, ניתן להגיע למסקנות מוצקות על ידי גלישה באינטרנט ובאתרי מתחרים, כדי לראות מהי חוויית הגלישה שלכם, כיצד הייתם משפרים אותה ומאילו אלמנטים ניתן לשאוב השראה.


פתיח 
אתרים רבים מציבים עמוד פתיחה לפני הכניסה הממשית לאתר שלהם. לרוב מדובר בפתיח, אנימציה כלשהי או טקסט פתיחה, שרק אחרי שצופים בו ניתן לגשת לאתר עצמו.
מחד גיסא, פתיח אמנם מושך את העין ואכן קיימת אפשרות שפתיחה יעילה לאתר "תמכור" את המוצר לגולש. מאידך, גולשים רבים אינם רואים בעין יפה הסחות דעת – מבחינתם, אם התוכן לא מוצג מיידית, אין לאתר כולו רלוונטיות כלפיהם.
נושא שחשוב לזכור הוא מנועי החיפוש – מבחינת מנוע החיפוש, העמוד הראשון הוא דף הבית. עמוד זה מייצג את האתר כולו. אם מנוע החיפוש לא מוצא תכנים הרלוונטיים לנושא החיפוש בדף הבית, הוא עלול להחליט שהאתר אינו רלוונטי עבור הגולש כלל.
כדאי מאוד להפעיל שיקולים במידה ורוצים למקם פתיח לאתר: מהו התוכן שיוצג בו? מהו משקל העמוד (שלא יהיה כבד מדי לטעינה)? האם הוא כולל מילות מפתח עבור מנועי החיפוש? האם קיימת אפשרות פשוטה לדלג עליו כדי להיטיב עם הגולשים שאינם מעוניינים לצפות בו?
כדאי לבחון אתרים עם פתיח אל מול אתרים בלי פתיח ולראות כיצד ניתן ליישם פתיח, במידת הצורך, כך שאינו יהווה מטרד.

אסתטיקה
על דף הבית, שלא לומר על כל האתר, להיות אסתטי ונעים לעין. אין הדבר אומר בהכרח שיש להשקיע משאבים בשכירת מעצב - על אף שבמקרים רבים מדובר בהשקעה כדאית - הדבר אומר שיש להשקיע זמן בתכנון האתר וקבלת החלטות עיצוביות עוד בתחילת הדרך, כך שהאתר יהיה נוח לצפיה ונעים לעין.
אחת הדרכים הטובות ביותר להתחיל בעיצוב אתר היא לשרטט אותו על דף. כך נוכל לקבל סקיצה התחלתית כלשהי של האופן בו אנו רוצים שהאתר ייראה. כשיש משהו מוחשי מול העיניים, קל בהרבה להגיע אליו.
מבחינה פרקטית - כדאי לקרוא וללמוד קצת על התאמת צבעים ולשקול היטב תכני פלאש ותכנים נעים (אנימציות, שינויי צבע, הבהובים) שעלולים להעיק על הגולש.
לאחרונה קיימת תפיסה לפיה עיצוב האתר אמור להיות "נקי" ופשוט, כלומר ללא מעברי צבע חדים, ללא צבעים צעקניים וללא אנימציות מסיחות-דעת. הרשת כבר רוויה באתרים כאלו וגולשים רבים למדו להעדיף את העיקר ולא את התפל, יפה ככל שיהיה.

הצגת פרטי יצירת קשר
הסטטיסטיקה מוכיחה שבאתרים מוצלחים המציעים שירות או מוצר, פרטי יצירת הקשר מופיעים במקום ברור וגבוה באתר. לא כולם סומכים במאת האחוזים על האינטרנט, ולכן במקרים רבים הצבה פשוטה של אימייל, מספר טלפון או אמצעי אחר ליצירת קשר משרים את הביטחון על הגולש המזדמן.
הוא מבין שמאחורי האתר עומד אדם, שיש "עם מי לדבר" במידה וצריך.
גם אם לא יוצרים קשר בפועל – הידיעה שניתן מוסיפה אמינות לעסק ויוצרת תחושה של ביטחון.

הנעה לפעולה
אם נצא מתוך נקודת הנחה שהאתר, בראש ובראשונה, אמור לשווק משהו – יש לבנות את דף הבית כך שיניע את הגולש ויזמין אותו לכיוון הנכון.
לגולש אמור להיות ברור בכל שלב מה רוצים שיעשה – על מה ילחץ, לאן יתקדם. במידה והוא ירגיש תקוע הוא ימשיך לאתר הבא בתור.
לגולש אמור להיות ברור מה מצפים ממנו, מה מוכרים לו וכיצד להגיע לזה. לא פחות חשוב: גולש יעדיף להגיע למבוקשו בכמות מינימלית של קליקים.

תוכן
בקרב העוסקים בשיווק וקידום באינטרנט קיים ביטוי, “התוכן הוא המלך".
הביטוי מייצג תפיסה נכונה לפיה התוכן הוא הדבר הראשון בחשיבותו. מסיבה זו, חשוב מאוד לבחון היטב מהם התכנים המוצגים בדף הבית וכיצד הם מוצגים.
דף הבית אמור להכיל מידע ראשוני על החברה, המוצר או השירות ולשווק אותו לגולש שנכנס בפעם הראשונה לאתר, כך שהתוכן הנמצא בדף הבית יספיק כדי להשפיע על הגולש לבצע רכישה או פניה (תלוי במטרת האתר).
כדי להמחיש את הרעיון, נספר כי בעת ששוכרים קופירייטר לכתיבת תכנים, במסגרת עבודתו הוא יבחן וימקם כל מילה ומילה בדף הבית במקום הנכון שלה, כמו פאזל, כך שהתוכן החשוב ביותר יופיע גבוה יותר. באופן דומה, מקדם אתרים ידאג שריכוז מילות המפתח בתוכן דף הבית יהיה מדוייק – לא יותר מדי ולא מעט מדי.
דף הבית אמור לתת מענה גם ללקוחות וגם למנועי החיפוש, לנצח בשתי החזיתות ביחד.
מצד שני, אסור להכביד על הגולש. תוכן רב מדי יהפוך את דף הבית למסורבל.
אם אתרכם אינו אתר חדשות וצריך לגלול כדי לראות את תחתית דף הבית – כנראה שהתוכן בו ארוך מדי... עבור 90% מהאתרים ברשת, אין כל הצדקה לגלילת החלון למטה.

ניווט והתמצאות 
נושא שנשכח במקרים רבים ונדחף לצד הוא נושא הניווט באתר. קל להסתמך על תפריט צדדי ועליון לשם יצירת הניווט באתר – ונושא הקישורים בתוכן מוזנח.
אין להמעיט בחשיבותם של לינקים פנימיים, הן מבחינת הגולש והן מבחינת מנועי החיפוש: על הטקסט בדף הבית להכיל קישורים לדפים פנימיים במידת האפשר.
לדוגמא, אם דף הבית מכיל מידע על טלוויזיה 34” - לא יהיה הגיוני לשלוח את הגולש לנווט בתפריטים ("מוצרי חשמל לבית” >> "טלוויזיות" >> "סוני” >>”21 עד 42 אינץ'” וכן הלאה...), אלא ליצור קישור ישיר מהמילה, המילים או התמונה המציגים את המוצר לעמוד המוצר עצמו - ואף משלושתם גם יחד.
קישורים פנימיים חשובים למנוע החיפוש גם כן ועוזרים לו להבין כיצד האתר בנוי ומהם הנושאים החשובים בו, ולקבוע את הרלוונטיות שלו בהתאם.
יש לוודא שלגולש לא נדרשים יותר מדי קליקים כדי להגיע למקום אליו מכוונים אותו (בדרך כלל, לא יותר מ3-4) והוא מסוגל למצוא את התוכן שלו בפשטות.
רצוי להקפיד כי קישורים יוצאים – לאתרים אחרים – ייפתחו בחלון חדש, כדי שהגולש לא יצא החוצה מאתרכם.

מנגינת רקע ואלמנטים קוליים
כדאי לשקול היטב אם כדאי להכניס מנגינת רקע או תוכן קולי כלשהו לאתר, שאינו לפי דרישה.
פעם היה מדובר בגימיק יעיל, וגם היום ניתן למצוא אתרים רבים המשמיעים מנגינה, פרסומת או אנימציה כלשהי בעת הכניסה לאתר. יש לשקול היטב האם הדבר משרת את האינטרס.
גולשים רבים מוצאים את הפעלת הסאונד ללא שליטתם כמטרד, ובמקרים מסויימים אף מדובר בסיבה מספקת לסגור את האתר ולהתקדם לאתר הבא.
האם כדאי להשמיע סאונד לגולש? האם מדובר במשהו רלוונטי לאתר? האם מדובר במשהו העלול להפריע לגולש או לסובבים אותו (דוגמא טובה היא גולשים מסביבה משרדית שאינם מודעים לעוצמת הקול – ואז האתר הופך למטרד)?
לצורך הדוגמא, גולש יצפה לשמוע סאונד בכניסה לאתר העוסק בסרט או להקה, אבל לא באתר קניות או אתר המציע שירות כלשהו. במקרים רבים הגולש ישמע מוזיקה במקביל והפעלת אודיו כלשהו מהאתר תפריע לחוויה שלו.
בכל מקרה רצוי לבחון את התועלת הממשית של "ההשתלטות" על כרטיס הקול של הגולש ואם עושים זאת – אז בצורה עדינה ומתחשבת, בנוסף לאפשרות ברורה להפסיק את הקול. עדיף שהגולש ילחץ על "סטופ" מאשר שילחץ על "X”...


לסיכום, על בעל האתר לזכור שעליו להציע בראש ובראשונה ערך כלשהו עבור הגולש, בצורה נוחה ויעילה.
כדי לנצח בתחרות על תשומת ליבו של הגולש צריך להקל עליו עד כמה שניתן ולתת לו חוויה חיובית בעת השימוש באתר. בניה מושכלת של דף הבית תתפוס את הגולש ותזמין אותו פנימה, בתקווה להפוך אותו ללקוח.
יש לזכור – דף הבית במקרים רבים הוא הפנים של העסק שלכם. הוא מייצג אתכם מול הגולש ולכן עליו לספק את החוויה שברצונכם להעניק.

בהצלחה!

 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

לקבלת פרטים והצעת מחיר משתלמת לבניית אתר
התקשרו : 
054-7350090

או השאירו פרטים
 
הזמינו אתר עכשיו